Víno léčí. Ale co s dietou?

Víno léčí. Ale co s dietou?

Prosinec 24, 2017 O víně 0

Víno má pozitivní účinky na naše zdraví. Není to jen tvrzení, které podporují lidé, kteří mají rádi víno. Je to obecně podložená věc. Stojí za ní i mnoho lékařských studií.

Bílé i červené víno má pro náš organismus mnoho pozitivních účinků. Zároveň však víno obsahuje mnoho kalorií, a tak se s dietou příliš neslučuje. Když však sečteme plusy a mínusy, budou převažovat výhody, které plynou z pití vína.

Červené víno

Ať jde o bílé nebo červené víno, vědci provedli mnoho výzkumů, na jejichž základě došli ke zjištění, na co všechno má víno pozitivní vliv. V čem konkrétně? Červené víno má potvrzené vysoké protinádorové účinky. Je toho však mnohem více. Pravidelné pití červeného vína působí pozitivně i na náš kardiovaskulární systém, zároveň brání náš mozek proti stárnutí.

Bílé víno

S pitím bílého vína také pomáháte svému zdraví. O tom, kolik vína je denně zdravé vypít, a kolik už zdraví nepomáhá, se stále vedou dlouhé debaty. Existují názory, že litr vína je ještě v pořádku. Jsou však i oponenti, kteří doporučují maximálně 2x denně 2dcl vína (u mužů 3x denně 2 dcl vína).

Bílé víno, ačkoliv bychom to podle barvy mohli čekat spíše u červeného, pomáhá snižovat tzv. fibrinogen (bílkovina, která se běžně vyskytuje v krevní plazmě). Nižší množství fibrinogenu v krvi, tedy pravidelné pití bílého vína, pomáhá bránit vzniku krevních sraženin… a snížení krevních sraženin vede ke snížení rizik srdečního infarktu.

Dobrý a špatný

Bílé víno má zároveň pomáhá i s cholesterolem v lidském těle. Cholesterol je tuková látka, která nám nezpůsobuje bolest. Nemá ani žádné vnější příznaky a nemůžeme ji tedy ani nijak pociťovat. A přitom nás významně ohrožuje na našem zdraví. Cholesterol můžeme rozlišit na „dobrý“ a „špatný“. „Špatný“ cholesterol způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu ve stěnách cév, kde tvoří tzv. sklerotické pláty. Cévy tak ztrácejí pružnost a snižuje se jejich průchodnost.

Naopak „dobrý“ cholesterol dopravuje cholesterol z krve do jater, a tak chrání cévy před jeho usazováním. A právě v bílém víně je obsažen „dobrý“ cholesterol.

Kalorie pod kontrolou

Kromě zmíněných pozitivních vlivů na naše tělo obsahuje víno i poměrně hodně kalorií. Kalorie jsou závislé na zbytkovém cukru a obsahu alkoholu. Obecně platí, že sladké víno má více kalorií než suché, ale může tomu být i naopak. Jako nejzdravější vína se celkově doporučují suchá vína s obsahem alkoholu mezi 11 až 12 %.

Pokud chcete mít kalorie pod kontrolou, je dobré se vždy podívat na etiketu a zjistit si přesný počet kalorií v dané láhvi.

Tabulka – množství kalorií v obvyklé dávce různých druhů vína

Druh vína Množství (ml) kcal kJ
Bílé, suché víno 100 75 315
Červené víno 100 80 337
Sladké víno 100 105 441
Portské 60 90 378

O autorovi

Vinnie Redaktor:

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napsat komentář