Víno a jeho skladování

Víno a jeho skladování

Leden 16, 2018 O víně 0

Na ochutnávkách často s hosty řešíme otázku nákupu a následného skladování vinných lahví. Rádi bychom toto téma blíže rozebrali v tomto článku a přiblížili vám naše názory na správné skladování.

Jak skladovat
Zásadní otázkou je, jestli máme víno k okamžité spotřebě, nebo si rádi víno uchováváme a následně sledujeme jeho vlastnosti a hlavně změny, které víno v láhvi získává. Dalším důležitým článkem je, jestli máme uzavřenou lahev korkem nebo šroubovacím uzávěrem.

Pokud máme láhev uzavřenou klasickým korkem musíme ji skladovat ve vodorovné poloze – udržíme tak zátku vlhkou a zajistíme, že do lahve nepronikne vzduch, čímž nedojde k tzv. oxidaci vína. Ovšem jestli máme šroubovací uzávěr, který narozdíl od přírodního korku nepropustí žádný vzduch, můžeme víno skladovat v jakékoliv poloze.

Teplota
Ideální skladovací teplota je kolem 11 °C, ale rozmezí mezi 5 až 18 °C by vínu nemělo uškodit. Důležité ovšem je, aby v místnosti, kde víno skladujeme teplota nekolísala, a vínu tak neklesala kvalita. Vyšší teploty mají za následek, že víno v láhvi bude zrát a tím pádem rychleji stárnout.

Místo a světlo
Nejvhodnější je samozřejmě skladovat víno ve vinném sklepě, kde je teplota konstantní. Bohužel v bytě nebo rodinném domě si tento „luxus“ v podobě sklepa může dovolit jen málo z nás. Důležitá je stálá a chladná teplota, tmavší místo a zároveň dostatečná vlhkost. Dále je důležité zajistit, aby jste v blízkosti neskladovali silně aromatické potraviny, už vůbec ne čistící prostředky. Vůbec nejhorší může být skladování vedle kotlů ústředního topení. To raději nezkoušejte…

Vždy máte možnost si raději dojít na vánoční trhy ochutnat svařené víno 🙂

Skladování vína po otevření
Pokud nestihnete láhev vypít, můžete víno skladovat po několik dnů v lednici. Lepším systémem ovšem je, přelít víno do menší láhve či sklenice a uzavřít. Další možností je využít přístroje, které vyčerpají vzduch přímo z láhve (vakuová pumpa či zátka), víno tak neoxiduje.

O autorovi

Vinnie Redaktor:

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napsat komentář