Rozhovor s rakouským vinařem Wolfgangem Gänsdorfem

Rozhovor s rakouským vinařem Wolfgangem Gänsdorfem

Únor 14, 2018 O víně 0

Charismatický vinař Wolfgang Gänsdorfer vlastní se svojí manželkou menší vinohrad v údolí Wachau. Přečtěte si jeho vyprávění o víně nebo o tom, jak vznikl název Weinhimmel (nebeské víno).

Pane Gänsdorfer, jakou roli hraje víno ve vašem životě?

Nejsem typický vinař, který vlastní řad několik generací. Před lety jsem v udolí Wachau zakoupil pozemek a začal se zajímat o krásu vín. Považuji se spíše za moderního vinaře, který hodně experimentuje a snaží se mezi zdejší usedlíky prorazit s novými nápady.

Můžete čtenářům některé z nich přiblížit?

Mojí specialitou jsou především vína sparkling (perlivá) nebo bio vína. Do některých lahví se snažím přidávat před uzavřením oxid uhličitý, čímž při otevření vzniká nádherná svěžest. Právě za Sauvignon Blanc sparkling 2016 jsem dostal nejlepší ocenění z celého Niederösterreich. A právě v ten moment vznikl nápad otevřít vinotéku Weinhimmel v Krems an der Donau.

Weinhimmel – nová vinotéka v Kremsu

A jak vznikla spolupráce mezi vámi a Víny od Krále?

Moje vinotéka se nachází 2 minuty od místa, kde kluci bydlí. Po několika návštěvách, kdy jsme společné večery trávili nad skleničkou vína, jsme se dohodli na vzájemné spolupráci. Velkou zásluhu na tom má taky sestra Jakuba Krále Michaela Králová, která v mojí vinotéce pracovala. Její znalosti a velmi přátelský přístup k hostům byla pro mojí vinotéku výbornou reklamou.

Většina vinařství má v názvu svoje rodné jméno, tak se musím zeptat proč zrovna Weinhimmel?

Jezdili jsme dohromady se známými vinaři na turnaj v golfu, a tam jsme se vždy jmenovali „weinheaven“. Později, neboť se svými víny cestuji všude po světě, jsem chtěl, aby bylo jméno v německém jazyce, a tak jsem vymyslel Weinhimmel. Důležitým faktem je, že s manželkou nemáme děti a jednou bych odkaz Weinhimmel chtěl někomu předat, aby pokračoval v mé práci.

Mužeme vás také potkat někde jinde mimo vaší vinotéku? A jak do toho všeho zapadá spolupráce se značkou Vína od Krále?

Snažím se ženou cestovat a nabízet vína po celé Evropě. Na značku Weinhimmel můžete narazit ve Velké Británii, Švýcarsku nebo třeba i ve Finsku a Dánsku. A abych nezapomněl, během svých cest také navštěvuji Prahu a pro své zákazníky pořádám degustace. Aby měla moje vína ještě větší úspěch, rozhodl jsem se spolupracovat s kluky a jejich značkou Vína od Krále. Věřím, že vzájemná spolupráce nám může v Česku přinést úspěch.

 

 

O autorovi

Ondřej Zelený:

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napsat komentář