Vína od Krále po Zed

Vína od Krále po Zed

Duben 13, 2018 O víně 0

Znáte to, čtete článek na internetu, kde hodnotí firmu, výrobek nebo psí krmivo od A po Z. My jsme to vzali z trochu jiného úhlu pohledu a rádi bychom vám představili Vína od Krále po Zed. Mimochodem, víte, že Ondrovi Zelenému, jako jednomu ze zakladatelů, se přezdívá Zed? V tuhle chvíli už vám snad taky ten název článku dává trochu smysl. A pokud znáte Jakuba Krále, řekli by jste do něj, že umí jezdit traktorem?

Naše cesty k výrobě a následnému prodeji rakouského vína byly velmi rozdílné. Postupem času ovšem toto hodnotíme velmi kladně, protože se navzájem dokážeme hodně obohacovat a sami sebe ve spoustě věcech překvapujeme. Ale začátky nebyly jednoduché i proto, že jeden z nás byl vinař už od mládí a druhý ne.

Jakub Král při ochutnávce vín.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při rozpravách o víně s rakouským vinařem.

Jakub Král

Možná to o mně málo lidí ví, ale k vínu jsem měl blízko od mala. Děda má na jižní Moravě malou vinici Muškátu moravského. Často jsem mu tak pomáhal se sklizní i samotnou výrobou. Chodil jsem s ním na různé degustační večery a začal jsem se o víno a vinice samotné zajímat víc. Proto jsem se rozhodl absolvovat kurz Základy sommelierství, abych mohl nastřádané informace uplatnit i v praxi.

Sám jsem před 4 roky vyrazil na cestu poznání do Rakouska a vydal jsem se přímo do vinic. Popravdě mi k tomu hodně dopomohlo to, že vlastním řidičský průkaz na traktor, protože vousatýho traktoristu vezmou skoro všude.Po letech strávených v kanceláři to byla příjemná změna trávit dny venku. Sluncem zalitý vinohrad vypadá vážně skvěle, ale ve skutečnosti to byla však velká škola a často hodně tvrdá dřina. Už tehdy jsem si pohrával s myšlenkou představit zdejší rakouská vína v Česku.

Jednoho dne mi přibyl na rakouské vinici kolega. A né náhodou jím byl můj dlouholetý kamarád Ondřej Zelený. Zažili jsme spolu už mnohé, ale trávit spolu čas na vinici od rána do večera a mnohdy pracovat až do noci, takové okamžiky nám zůstanou v paměti navždy. A při těchto, pro nás doposud nestandartních situacích, právě vznikla i myšlenka Vína od Krále…

Ondřej Zelený (Zed)

Na rozdíl od mého společníka Jakuba Krále jsem si nikdy nepředstavoval, že se někdy v budoucnu budu s vášní věnovat vínu. O to je můj příběh více zamotaný. Než jsem odešel do Rakouska, věděl jsem, že máme víno bílé, červené a růžové.

Samozřejmě jsem si nepředstavoval, že bude vše jednoduché. A také nebylo. Mé přesvědčení, že mám kvalitní němčinu mne po pár dnech v Rakousku vyvedlo z omylu. A tak práce na vinici byla jasná volba. Nebyly to od začátku příjemné dny, ale jak se měnil můj vztah k němčině, který je dnes opravdu na jiné úrovni, tak rostly moje znalosti o víně.

Příchodem do Rakouska se toho v mém životě hodně změnilo a dodnes mění. Nikdy nezapomenu na ten den, kdy jsem chodil od vinařství k vinařství se svojí ,,dobrou“ němčinou a sháněl práci. Tehdy jsem rozhodně nevěřil, že mne víno začne zajímat a podívejte dnes. Mám již kurz sommeliéra a touhu se vzdělávat dále.

Ondřej Zelený při koštování na vinicích.

Oba dva můžeme závěrem říci, že jsme na začátku nevěděli jak to všechno dopadne, ale jak říkáme oba z oblibou: „Hlavně se z toho neposrat“.

Kuba a Ondra

O autorovi

admin:

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napsat komentář