Aby Češi nekupovali v supermarketech splašky, ale ve vinotékách flašky

Aby Češi nekupovali v supermarketech splašky, ale ve vinotékách flašky

Duben 29, 2018 O víně, Uncategorized 0

 

Předpony bio, eko a přívlastky jako ekologický, biologický či organický označují bioprodukty a obklopují nás doslova na každém kroku. Co kdysi bývalo hnutím za zdravou výživu, se dnes stává hlavním proudem a čím dál více lidí si nachází k ekologickým produktům cestu. Jinak tomu není ani u vína.

Vinařství Nikolaihof z oblasti Wachau. Veškerá výroba je zaměřena na bio vín

Bio víno musí být vyrobeno podle zásad ekologického zemědělství, které je kontrolováno zákonem. Vyrábí se pouze z hroznů, které vyrostly na ekologicky certifikované vinici. Takové víno neobsahuje pesticidy ani žádné další chemikálie. Zbylé zpracování se nijak neliší od konvenční produkce.

Chcete-li opravdu kvalitní bio víno rozhodně nechoďte do supermarketu, kde lahev stojí při teplotě 20 °C a zacházení s ní má daleko k ideálu. Zajděte si raději do vinotéky nebo navštivte ochutnávku vín, kterých poslední dobou přibývá jak hub po dešti. I Vína od Krále plánují v budoucnu udělat ochutnávku bio vín, takže sledujte náš program.

 

Porovnání českého a světového biovinařství

Sepp Moser majitel biodynamické vinařství z oblasti Kremstal. Jeho vína z označením Demeter jsou špičkou v oblasti bio vín.

Jak říká většina vinařů, je s bio vínem na vinici mnohem více práce a z pohledu výdělku je to dřina na několik let dopředu. Tyto podmínky není schopna většina vinařství akceptovat a proto se do projektů pouštějí jen velmi zřídka. Velký příklad bychom si měli vzít od našich sousedů z Rakouska a Německa, kde produkce za posledních 5 let vzrostla o 15 %. Je smutné, že u nás revoluci táhnou jenom malovinaři, kteří nemůžou trh tolik ovlivnit. Přitom by mělo platiti pravidlo, že moderní vinař se snaží chovat zodpovědně s spolupracuje s přírodou.

 

Srovnání ceny bio vín a ostatní

S větším množstvím práce roste samozřejmě i cena. V nákladech vychází víno zhruba o 20 % dráž než ostatní vína. Bohužel, ve srovnání s bio potravinami, je nárůst prodeje bio vín zatím na minimální úrovni. Češi jsou schopni čím dál více utrácet za bio potraviny, ale na víně bohužel rádi šetří. Přitom víno, které neobsahuje žádné pesticidy a ostatní škodlivé chemikálie, je radost pít.

 

Názor Vín od Krále

Při nákupu vín s označením Demeter si můžete být jisti, že splňují ta nejpřísnější kritéria při bio výrobě.

Měli jsme možnost se zúčastnit návštěvy ve vinařství Sepp Moser v oblasti Kremstal. Jejich produkce je založena pouze na bio vínech s označením Demeter. Při degustaci jsme žasli nad chutí autentických vín, které neobsahovaly žádné chemikálie. A ta radost lidí, že spolupracují s přírodu a ona jim to vrací, byla vidět od začátku. Závěr je tedy jasný, Jen houšt takových vinařství u nás, protože v bio vínech je zaručena budoucnost.

 

O autorovi

Ondřej Zelený:

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napsat komentář