Místo, odkud pochází ten nejlepší Grüner Veltliner a Ryzlink

Místo, odkud pochází ten nejlepší Grüner Veltliner a Ryzlink

Únor 28, 2018 O víně 0

Dobré víno ze špatných hroznů neuděláte. Co je tedy nejdůležitější, než se hrozny dostanou ke zpracování? No přece to, kde vyrostou. Představme si, odkud pochází ten nejlepší Grüner Veltliner a také světoznámý rakouský Ryzlink.

Nejdůležitější pro kvalitu vína je oblast ze které pochází. V Niederösterreich (Dolní Rakousy) máme takových oblastí 8. Jsou jimi Carnuntum, Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental Dac, Wagram, Wachau, Weinwiertel Dac. Představme si dvě, ze kterých pochází ty nejlepší rakouské ryzlinky. Jde o Kamptal a Kremstal.

Kamptal

Loisium futuristické vinařské muzeum a zároveň hotel

Oblast Kamptal je plná kvetoucích krás a plných skvostů a patří mezi nejrozsáhlejší v celém Rakousku. Za zdůraznění stojí zejména město Langenlois, které je celé obklopeno vinicemi. Zdejší sprašové půdy, které zanechala řeka Dunaj a velké teplotní rozdíly, dávají základ pro ty nejlepší hrozny z celé země a nebál bych se říci i světa.

O městě Langenlois by se dalo vyprávět celé hodiny. Sídlí v něm přes 50 vinařů a my měli tu čest u jednoho z nich pracovat a s ostatními se setkávat při degustacích. Jedno takové setkání se konalo přímo v Loisium, které je chloubou všech místních vinařů. Futuristické vinařské muzeum, jehož prohlídka vám zabere celý den a rozhodně se nebudete nudit. Pro opravdové labužníky zde byl vytvořen i hotel, který je součástí budovy. Naše večery trávené při degustacích v Loisium byly prostě nádhera. Vína od vinařů Jurtschischt, Hiedler nebo Rabl nás nadchli, a proto jsme je pro vás vybrali na naše ochutnávky. Když bychom to měli vše shrnout. Kamptal si po jedné návštěvě zamilujete a zapomenete na všední starosti.

Kremstal

Oblast pojmenována podle města Krems an der Donau, které je městem vzdělanosti, kultury a především vína. Na obou březích Dunaje se nachází vinice o celkové rozloze 2250 hektarů. Projížďka lodí skrz údolí nebo procházky vinicemi, které jsou velmi písčité a strmé, vřele doporučuji. Tyto svahy dávají ten nejlepší základ pro jedinečný Grüner Veltliner.

Ten je hlavní produktem mnoha vinařů, které zde potkáte skoro na každém rohu. Rádi debatují o víně a zvou vás do svých Heurigrů (vinný sklípek každého vinaře) nebo na degustaci vín, která se koná jednoročně v kostele. Svojí krásou byl Krems an der Donau vyhodnocen mezi 5 nejhezčích měst Rakouska. A věřte, že i víno, kterým je zde kultura silně ovlivněna, má na to svůj vliv.

Údolí Kremstal a jeho přilehlé vinice kolem protékající Dunaje.

O autorovi

Vinnie Redaktor:

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napsat komentář