Jak postupovat při otevírání vína

Jak postupovat při otevírání vína

Březen 7, 2018 O víně 0

Nejen pro domácí milovníky vína přinášíme přesný postup při otevírání láhve, neboť víno je ušlechtilý nápoj a zaslouží si veškerou péči.

1. Kryt zátky odstraníme nožíkem nebo ořezávátkem

Dárková krabice na víno s veškerým příslušenstvím.

Pokud vám nebylo jasné, k čemu slouží malý vroubkovaný nožík u otvíráku na víno, už to víte. Používá se k odřezání papírové, plastové či kovové fólie  Stačí jednou obkroužit a přeřezaný kryt snadno odstranit. Ke stejnému účelu slouží také ořezávátko, které bývá součástí dárkových krabic na víno. V žádném případě však nepoužívejte kuchyňský nůž. Zkazilo by to dojem a mohli byste se snadno poranit.

2. Tiše a něžně vytáhneme zátku

Správné držení láhve při otevírání by mělo být v úhlu 45 stupňů. Vývrtku zavrtáme do 3/4 zátky, nikdy však skrz, aby nedošlo k poškození vína. Zátku vytahujeme pomalu. Nejen, že to budí lepší dojem, ale především náhlý přísun vzduchu vínu nesvědčí. Řečeno slovy vinaře: „víno se stresuje“. Pro takové otevření je ideální koupit jeden kvalitní číšnický otvírák s dvojfázovou páčkou, která se zapírá o hrdlo lahve. V případě, že zakoupíme víno které má delší zátku je dobré pořídíit si otvírák s nadstandardně dlouhou vývrtkou, který se nazývá Longlever. Oficiální otvírák italské asociace sommelierů, který je uznáván jako jeden z nejlepších otvíráku na celém světě. Pokud se stane a zátku poškodíme, snažíme se ji zastrčit do vína. Poté víno přelijeme do karafy nebo do dekantačního setu a ještě v tentýž den vypijeme.

Otvírák na víno Longlever.

 3. Rozléváme pomocí nálevky

Po otevření láhve nasadíme nálevku. Nejen, že si můžeme být jisti, že nám víno při rozlívání neukápne, ale i cesta vína z lahve do sklenice, a větší kontakt se vzduchem, je pro víno prospěšný. Právě prokysličení vínu pomáhá, rozvinout jeho chuťové a aromatické vlastnosti. Správně zastrčená nálevka by měla vyčnívat 3 centimetry z láhve. K zakoupení bych doporučil modernější, kovové nálevky, které současně plní funkci zátky. Ta zabraňuje zvětrání nedolitého vína. Tento model přichytíte k hrdlu láhve s pomocí gumy. Po dolití vína láhev utěsníte jednoduchým posunutím nálevky.

O autorovi

Ondřej Zelený:

0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Napsat komentář